Hírek

Hírek, információk a Debreceni és Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesületről

Május 7-én tartottuk a Népi Mesterségek Házában a 2026-os „Érzékenyítő” utolsó foglalkozását. Hutkai László bőrműves, népi iparművész, a Népművészet Mestere avatta be a fiatalokat a mesterség egy kis szeletébe, a bőrfonásba. Az egyetemisták most is igen lelkesen dolgoztak, minden résztvevő elkészítette egyszerűbb-bonyolultabb technikával a maga bőrfonatát. A csoport tagjai kérték és igénylik a folyamatos kapcsolat tartást az egyesülettel, rendezvényeinkre ezután is rendszeresen meghívót küldünk.

Május 9-én Kiscsőszön tartotta tisztújító közgyűlését a Népi Kézműves Alkotóházak és Műhelygalériák Országos Egyesülete. A Debreceni és Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesületet titkárunk, Virágos Lajosné Kozák Anikó képviselte. A tisztújítás előkészítése során Ő is felkerült a jelöltek listájára és közgyűlésen elnökségi tagnak megválasztották a jelenlevők. Egyesületünkből Fazekas Ferenc az Ellenőrző bizottságban kapott jelölést és őt is megszavazta a közgyűlés tagsága.

Május 8-9-én a VIII. Magyar Gyapjúfesztivál 2 napos programjain vettek részt egyesületünk tagjai. A Hortobágyi Nemzeti Park által meghirdetett eseménysorozat alkalmával többek között szakmai előadások hangzottak el a „gyapjútermelés” haza helyzetéről és lehetőségeiről. Pályázati kiállítást nyitottak meg a Látogató Központban több, a pásztorsághoz kapcsolódó bemutató, kézi birkanyírás, pásztorkutya bemutató színesítette a hortobágyi a „Rendezvénytéren” tartott programokat. A nagyszámú érdeklődő a debreceni Gubás Társulat alkotóinak divat bemutatójában is gyönyörködhetett. A pályázati kiállításon is ez az alkotóközösség érdemelte ki az első díjat. Egyesületünk díj felajánlásával és személyes közreműködéssel támogatta a VIII. Magyar Gyapjúfesztivált.

Május 16-tól „ Másod kiállításon” láthatják az érdeklődők a Magyar Gyapjúfesztivál pályázati kiállítása anyagát a DEMKI Tímárházban. A pályázatra 20 alkotóközösség, 85 magánszemély 67 településről küldte be alkotását, valamint érkezett Romániából, Szlovákiából és a Vajdaságból is pályamunka.

Május 15-l6 án és 18-án volt az Élő Népművészet Országos Népművészeti Kiállítás Észak-alföldi Regionális kiállításra szánt alkotások gyűjtése. A felhívásra 123 alkotó 24 szakágból összesen 640 alkotással pályázott. A zsűri május 27-28-án tartott munkájában 18 szakember vett részt. A kiállítás Debrecenben július 2-án 15.00 órakor nyílik a Kölcsey Központ Bényi Árpád Galériában.

Előzetes: június 1-én az egyesületünk által működtetett aSzakkör bútorfestő csoportja tagjainak kiállítása nyílik a Méliusz Könyvtárban.

Június 5-6-7 a Hortobágyi Természetvédelmi Génmegőrző Nonprofit KFT által szervezett 57. Hortobágyi Lovasnapok programjain vesz részt egyesületünk tagsága. A pásztorkultúrához kapcsolódó kézműves mesterek alkotásaiból szervezett kiállítás, pásztorviseletekből és népi iparművészeti ihletésű öltözetekből divatbemutatót, és a pásztor kultúrához köthető, ünnepi és mindennapi használati tárgyakat és azok készítését mutatjuk be 8 féle mesterség segítségével. A népi iparművészeti vásár szervezésében is egyesületünk vállalta a munkák jelentős részét.

A rendezvénysorozatnak az ad kiemelt jelentőséget, hogy az UNESCO 2026-ot a Pásztorok Nemzetközi Évének nyilvánította.

 

 

 

Kövessen a Facebookon is